Podstrona: Uczestnictwo w organizacjach i projektach / Wizytówka pracownika PRz

Uczestnictwo w organizacjach i projektach

Projekty naukowe:

red. Michał Inglot
  1. Theory of electronic, magnetic and optical properties of semiconductror nanostructures with random spin orbit field, In cooperation with Departamento de Quimica Fisica, Universidad del Pais Vasco UPV/EHU. Research Grant Harmonia of the National Center for Science 2013-2016.

2. Theory of thermoelectric and thermomagnetoelectric effect in graphene Research Grant of the Ministry of the National Center for Science No. UMO-2011/01/N/ST3/00394, 2011-2014
  3. Magnetic interactions and the spin polarized electric current in graphene. Research Grant of the Ministry of Science and High Education in Poland No. N N202 3689 33. 2.11.2007 - 1.11.2010
  4. Kinetics of spin and charge carriers. Project DS-BW of Rzeszow University of Technology, 2009 - 2010
  5. Spin current manipulation and spin torque effects in magnetic nanostructures. Cooperation program between Poland and Portugal, 2009 - 2010.

Organizacje:

red. Michał Inglot
  1. Grupa naukowa półprzewodników i struktur magnetycznych GSMN - Spintronic
  2. Laboratorium Fizycznych Podstaw Przetwarzania Informacji LFPPI oddział Rzeszów
  3. Podkaprpacki Klaster Energii Odnawialnej PKEO